

Rodzinne wakacje, to czas, który chcemy poświęcić na relaks i oddawanie się przyjemnościom. Wybierając odpoczynek nad wodą musimy, jednak pamiętać o kilku zasadach, które warto stosować w szczególności w stosunku do dzieci, aby uniknąć niebezpieczeństwa lub co gorsza tragedii.
Aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka nad wodą należy:
1. Bezwzględnie mieć je na oku, nie ważne czy wypoczywamy nad morzem, czy dziecko zażywa kąpieli w dmuchanym basenie. Nawet niewielka ilość wody w przypadku najmłodszych pociech może być niebezpieczna.
Korzystać z bezpiecznych i sprawdzonych miejsc. Strzeżone kąpieliska to gwarancja profesjonalnej pomocy w niebezpiecznych sytuacjach, której udzieli strzegący plaży ratownik. Mamy także pewność, że woda nie zaszkodzi zdrowiu naszych bliskich, a dno wyznaczonych stref do pływania na zaskoczy nas ostrymi kamieniami czy rwącym prądem.
2. Zapoznać dziecko z zasadami obwiązującymi nad wodą – boje żółte wskazują miejsce do zabaw dla początkujących, a czerwone dla zaawansowanych pływaków. W kontekście flag natomiast: biała oznacza zgodę na kąpiel, czerwona to zakaz kąpieli. Brak flagi na maszcie oznacza nieobecność ratownika.
3. Przestrzegać zasady, aby dziecko nie wschodziło rozgrzane do wody, dzięki niej unikniemy szoku termicznego. Przed kąpielą należy stopniowo oswajać się z wodą, na początku chlapiąc nogi i ręce, a potem poprzez powolne zanurzanie.
4. Odczekać pół godziny po obfitym posiłku zanim dziecko wejdzie do wody. Bezpośredni kontakt z wodą może być przyczyną bolesnej kolki jelitowej, która może być niebezpieczna.
5. Kontrolować dziecięce zabawy. Należy eliminować gry, w trakcie których dzieci udają, że się topią i wzywają pomocy – może być to mylące dla ratownika, a także zabawy w trakcie których wzajemnie się podtapiają chlapią, nurkują itp.
6. Pamiętać o kapoku, jeśli żeglujemy z dzieckiem czy chociażby korzystamy z rowerka wodnego.
7. Dawać dobry przykład. Dziecko jest bacznym obserwatorem, a zachowanie rodziców traktuje jako przykład postępowania. Nad wodą powinniśmy zatem bezwzględnie respektować zdanie ratownika, nie podważać jego autorytetu przy dziecku. Być konsekwentnym, jeśli np. dziecko nie może wejść po posiłku do wody – my też przestrzegajmy tej zasady. Nie powinniśmy także spożywać alkoholu w trakcie wypoczynku nad wodą, a także wykonywać niebezpiecznych akrobacji jak np. skok na główkę itp.
Jak wynika z powyższych zasad pobyt z dzieckiem nad wodą wymaga od rodzica sporo uwagi i zaangażowania. Warto jednak je stosować, aby zapewnić sobie i rodzinie bezpieczny i spokojny wypoczynek.