

Jak bawić się z dzieckiem, żeby jednocześnie odpocząć?
Zabawa z dziećmi potrafi być niejednokrotnie męcząca i monotonna. Zwłaszcza, jeśli dziecko dopiero uczy się wszystkiego, poznaje świat i wiele z jego ruchów wprawdzie energicznych wielokrotnie się powtarza, dzięki czemu maluch zapamiętuje pewne czynności, uczy się również na błędach, nabywa wprawy w wykonywaniu gestów i ruchów ciała.
Zabawa z dzieckiem, a odpoczynek po pracy
Każdy rodzic posiadający dzieci doskonale wie, ile energii, czasu i wysiłku kosztuje wychowywanie maluchów. Należy poświęcić każdemu z osobna swój czas, który w obecnych warunkach jest na wagę złota. Zawsze mamy coś do zrobienia, wstajemy skoro świt, by w pośpiechu zebrać się do pracy zawożąc przy okazji starsze dzieci do szkoły, przedszkola. Po 8 godzinach nieraz ciężkiej i wykańczającej, jeśli nie fizycznie to z pewnością psychicznie pracy udręczeni wracamy do domu marząc tylko o prysznicu, obiedzie i wszechogarniającej ciszy. Płacz dzieci, krzyki, głośny śmiech i porozrzucane zabawki potrafią dodatkowo wyprowadzić z równowagi powodując frustrację i poczucie zmęczenia, które może utrzymywać się przez dłuższy czas. Taki nadmierny stres oraz brak odpoczynku doprowadza często do skrajnych sytuacji, gdy rodzic zaniedbuje swoje potomstwo nie mając siły ani czasu się nim zajmować,
a czasem nawet zachowuje się w stosunku do dzieci impulsywnie. Nie wolno nam doprowadzać do tak skrajnych zachowań, dlatego należy wcześniej temu przeciwdziałać. Najlepszym zachowaniem jest pouczenie dzieci, by regularnie sprzątały po sobie zabawki i inne przybory. Oczywiście należy instruować maluchy systematycznie i cierpliwie, aż w końcu czynność ta stanie się dla nich naturalna. Nie wolno doprowadzić to sytuacji, gdy dzieci zostawiają po sobie bałagan, który sprząta za każdym razem mama lub tata. Nauka sprzątania jest jedną z pierwszych form nauki wzięcia odpowiedzialności za swoje postępowanie. Dziecko, które nabałaganiło wie, że będzie musiało później wszystko posprzątać, gdyż nikt inny tego nie zrobi. Dzięki czemu nauczy się samodyscypliny i wyrobi w sobie poczucie obowiązku, a ty w ten sposób zaoszczędzisz swój czas i wysiłek.
Jak wykorzystać czas wolny z dzieckiem?
Dzieci zwykle nie rozumieją, dlaczego rodzice, którzy wracają z pracy są zmęczeni. Dziecko po całym dniu oczekiwania na powrót mamy lub taty z niecierpliwością rzuca się mu w ramiona pragnąc nadrobić czas bawiąc się z rodzicem, opowiadając mu o swoich przeżyciach, czego się nauczyło, co poznało, gdzie było zwłaszcza, jeśli spędzało cały dzień z dziadkami, z opiekunką lub w przedszkolu. Słuchanie dziecięcych opowieści bywa nieraz męczące, jednakże dla samych dzieci to wspaniała okazja, by wyrobić w sobie bogactwo języka opisując swoje przeżycia i doznania itp. Dziecko ufa rodzicowi bezgranicznie i to właśnie jemu powierza swoje największe sekrety. Doceń to i wysłuchaj je. Warto wtrącać się do monologu dziecka chwaląc je lub jeśli sytuacja tego wymaga również pouczając. Jedną z najmilszych form spędzania czasu z dziećmi jest właśnie rozmowa z nimi oraz zabawy. Czasem warto wyjść na spacer z dzieckiem, gdyż nawet nam dorosłym popołudniowy spacer po pracy poprawi humor, dotleni organizm i pomoże zachować zdrowie. Jeśli mamy w domu psa warto zabierać go ze sobą. Zabawy z dzieckiem i psem na świeżym powietrzu na przykład w parku są świetną formą zabawy i odpoczynku w jednym. W okresie jesienno-zimowym możemy bawić się wśród liści, w zimie lepiąc bałwana, a w okresie letnim poleżeć na kocyku, poczytać dziecku bajki lub poobserwować przyrodę. Zaciekawione dziecko z pewnością będzie zadawać nam setki pytań, cierpliwie odpowiadajmy mu na wszystkie.
W chłodne dni, gdy zostajemy w domu warto ten czas wykorzystać na zabawy i gry planszowe, naukę tańca w rytm ulubionych piosenek naszej pociechy, domowe karaoke, malowanie obrazków, zabawę w chowanego, w ciu-ciu babkę i inne. Być może twoje dziecko w trakcie niektórych z tych zabaw wykaże się nie tylko pomysłowością, ale również talentem, które przypadkowo w sobie odkryje.