

Przychodzi taki wiek, w którym dziecko po prostu wyrasta z pieluszki. Rodzice powinni wtedy zadbać o to, by nauczyło się korzystać z małej toalety dla dzieci, czyli nocnika.
Rodzaje nocników
Zwykła muszla klozetowa w łazience jest zbyt wysoka, by dziecko bez pomocy rodzica mogło z niej skorzystać. Istnieje zagrożenie, że dziecko próbując samodzielnie wejść na toaletę może do niej wpaść, zrobić sobie krzywdę, a nawet poślizgnąć się i uderzyć głową. Oczywiście rodzice mogą za każdym razem, gdy dziecko odczuwa potrzebę fizjologiczną pomagać mu korzystać z toalety, ale jest to zadanie męczące, niekomfortowe na dłuższą metę i niebezpieczne zwłaszcza, gdy rodzica nie ma w pobliżu, a dziecko przyzwyczajone do korzystania z muszli będzie próbowało na własną rękę na nią wejść. Dlatego stworzono mini wersje toalet specjalnie dla tych dzieci, które już nie potrzebują korzystać z pieluszek i pampersów i które powoli uczą się kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne.
Żeby nauczyć dziecko korzystania z nocnika, najpierw należy wybrać odpowiedni model. Są różne rodzaje nocników, niższe, wyższe, odrębnie zaprojektowane dla dziewczynek, a odrębnie dla chłopców. Posiadają nawet kolorowe obrazki z postaciami z bajek znanymi dziecku. To wszystko ma za zadanie zachęcić dziecko do czynności i uczynić z niej poniekąd zabawę. Sprawi to, że dziecko przestanie się bać i chętnie będzie korzystać z nocnika nawet pod nieobecność rodziców, czy dziadków.
Nauka krok po kroku
Zanim zaczniemy zachęcać dziecko, należy pokazać mu nocnik i przedstawić w formie prezentu np.: na urodziny.
To spowoduje ciekawość i zainteresowanie przedmiotem. Dziecko może nawet ucieszyć się z prezentu zwłaszcza, jeśli będzie kolorowy i z obrazkami. Należy dziecku stopniowo pokazywać, do czego służy nocnik, jak trzeba na nim siadać itp. Mądry rodzic wie, kiedy jego dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy dziecko potrafi kontrolować odruch wydalania, wie, że chce mu się siku lub kupkę i że należy od tym powiadomić mamę lub tatę. Potrafi dodatkowo chodzić niemal cały dzień z suchą pieluszką, gdyż każdorazowa potrzeba zrobienia siku lub kupki wiąże się z korzystaniem z toalety z pomocą rodzica. Dzieci w wieku około 2-3 lat zaczynają kontrolować swoje ciało i mówić o potrzebach. Ponadto uwielbiają przyglądać się dorosłym i naśladować ich czynności.
Rodzice powinni pamiętać o systematycznym zachęcaniu malucha do korzystania z nocnika. Początkowo każde załatwienie potrzeby powinno być traktowane jak mały sukces dziecka, nawet uhonorowane brawami. Dziecko poczuje się wtedy docenione, zrozumie, że dokonało wielkiej rzeczy i że rodzice są z niego dumni. To dodatkowo zachęci maluszka do dalszych ćwiczeń i nauki. Czasem zdarza się, że dziecko mimo nauki korzystania z nocnika nie wyłapie momentu, gdy chce mu się siku lub kupkę i załatwi się do pieluszki. W takich przypadkach nie powinno się absolutnie karać dziecka i krzyczeć na niego, gdyż maluch może poczuć się winny, pojawi się w nim blokada, która tylko spowolni proces dalszego uczenia korzystania z nocnika. Dziecko ma prawo do błędów i potknięć, nauka ta jest trudna i wymaga zarówno od rodzica, jak i maluszka niezwykłej cierpliwości i wytrwałości.