

Większość dzieci początkowo miewa problemy z nauką mówienia. Jednym dzieciom nauka ta idzie płynnie, innym nieco wolniej i z wieloma trudnościami. Jeszcze inne w ogóle nie chcą mówić. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Jeśli nasze dziecko w wieku 3-4 lat nadal mówi niewyraźnie, ma problem z artykułowaniem głosek, jego mowa wyraźnie odstaje od mowy rówieśników, jąka się, zacina lub zapomina słów, które ma powiedzieć, powinniśmy udać się z nim niezwłoczne do logopedy.
Problemy anatomiczne
Niekiedy zdarza się, że budowa fizyczna szczęki dziecka, nieprawidłowe uzębienie, w tym wady zgryzu mogą powodować problemy z mową u dziecka. Wówczas niezbędne są odpowiednie ćwiczenia, które zleca logopeda. Zdarzają się jednak przypadki, że wady są tak rozległe, iż niezbędna jest operacja szczęki, lub noszenie aparatu zębowego w przypadku większych dzieci, u których zęby stałe wyrosły nieprawidłowo. Niekiedy również dzieci mogą cierpieć na problemy ze słuchem, przez co mają trudności w słyszeniu samych siebie, są nieśmiałe, wstydzą się, zostały kiedyś wyśmiane przez rówieśników z powodu swojej wymowy. Przez takie sytuacje dzieci tracą ochotę na wysławianie się, zamykają się w sobie i nie chcą mówić lub mówią niepełnymi zdaniami nawet w wieku 5 lat.
Wady wymowy
Jedną z wielu wad u dzieci jest seplenienie międzyzębowe, które niezwłocznie należy leczyć, by uniknąć dalszego rozwijania się dolegliwości, a także jąkanie, zacinanie się, niewymawianie głoski „r”, którą zamienia się na „l”, problemy z wymawianiem „sz”, „cz”, „dź”, „dż”, „ż”, nadmierne wysuwanie języka poza zęby, problemy z utrzymaniem śliny, kiedy dziecko pluje podczas mówienia i kiedy 4-5 letnie dziecko nadal ma problemy z nazewnictwem poszczególnych przedmiotów lub czynności.
Skutki zaniedbania
Dzieci, których problemy z wymową zostaną przez rodzica zaniedbane, mogą mieć w przyszłości trudności z nauce, w czytaniu i pisaniu, a także w kontaktach z rówieśnikami i odnalezieniem się w społeczeństwie. Nieleczone problemy z wymową staja się w przyszłości źródłem kompleksów
i zaburzają obraz samego siebie.