

Noworodek w domu
Jesteśmy w domu, przed nami cudowna przygoda, odkrywanie nowych emocji i wyzwań. Mamy ze sobą maleństwo, które potrzebuje ciepła, spokoju, przytulania, pokarmu i snu.
„Prosto z brzucha… do serca”
Po pierwsze trzeba się zorganizować, wszystkiego uczyć się od początku z zachowaniem spokoju. Pierwsze dni noworodka skupiają się wokół karmienia, przewijania i snu. Wydawać by się mogło że to proste, choć rodzice muszą nabrać doświadczenia, mamy dojść do siebie po porodzie z zorganizowaniem czasu na wszystkie inne obowiązki domowe.
Pierwsze dni po porodzie
Mama po porodzie powinna dużo odpoczywać, zbierać siły i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Gdy nie ma problemu z karmieniem powinna jak najwięcej karmić na leżąco, przede wszystkim w nocy, aby z maleństwem drzemać. Warto poprosić o pomoc męża, mamy, teściowej, aby nie martwić się o obiad czy zrobienie zakupów. Powinna jak najwięcej pić wody, dobrze się odżywiać i dbać o siebie.
Karmienie noworodka
Po porodzie, każda mama chciałaby karmić piersią. Na początku mogą pojawić się komplikacje, jak zapalenie piersi objawiające się boleściami, gorączką czy krwawiącymi brodawkami. Bardzo ważne jest prawidłowe przystawianie do piersi, dość częste karmienie, stosowanie ciepłych okładów lub ściąganie pokarmu, aby odczuć ulgę.
Przy karmieniu sztucznym ważne jest wyparzanie smoczków i butelek, dbanie o odpowiednią ilość miarek pokarmu oraz przegotowaną dobrą wodę.
Przewijanie noworodka
Noworodek wymaga częstego przewijania, ponieważ jego skóra jest bardzo wrażliwa i bardzo łatwo o odparzenie. Pieluszkę należy przebrać od razu po zrobieniu kupy, unosząc delikatnie nóżki. Ważne jest dokładne przeczyszczanie wszystkich fałdek, a u dziewczynek kierunek przemywania od cewki moczowej w stronę pupy.
Pielęgnacja noworodka
Każdy rodzic musi opanować tą czynność samodzielnie, przygotować odpowiednią wanienkę, nagrzać wodę i zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju. Dziecko zanurzamy pomalutku, aby przyzwyczaiło się do wody. Pierwsza kąpiel powinna odbyć się w pierwszą noc po powrocie z szpitala. Nie zaleca się kąpać noworodka codziennie, aby nie zaburzyć jego naturalnej ochrony. Po kąpieli zwilżoną wodą na waciku przemywamy buzię, uszy i oczka.
Co z tym pępkiem u noworodka?
Kikut pępowinowy powinien być najczęściej odkrywany, nie uciskany przez pieluszkę. Bardzo ważna jest jego higiena, przemywanie 75% spirytusem lub „Octeniseptem”. Z doświadczenia wiem, że spirytus jest bardziej skuteczny, trawa to szybciej i działa na 100 procent.
Rola taty
Tata jest tu tak samo ważny jak mama, nie karmi, ale w wszystkim pomaga. Pomaga w codziennych obowiązkach, podaje maluszka w nocy, przebiera, kąpie. Rola taty jest bardzo duża. Mężczyzna też staje przed wyzwaniem czegoś nowego, czuje się głową rodziny, chce zapewnić spokój i harmonie w domu. Nie wolno dać poczuć mu się odrzuconym, a kobieta nie potrzebuje przytulania i zrozumienia, ale pomocy w podstawowych obowiązkach. Zalecam w tych pierwszych tygodniach, aby jednak rodzice sami spróbowali odnaleźć się w nowej sytuacji. Pomoc babci jest duża, ale jej codzienna obecność może powodować odrzucenie mężczyzny na bok. Zaburzenie harmonii domu i pewnej intymności.
Zaleca się, aby nie przyjmować dużej ilości gości, każdy bodziec obcy jest dla noworodka inaczej odczuwany. Ważna jest atmosfera spokoju i bezpieczeństwa. W końcu przed nami spacery, obcinanie paznokci i poznawanie świata.