

Każda przyszła mama przygotowująca się do rozwiązania pragnie przebrnąć przez ostatni, najtrudniejszy moment ciąży w spokoju i bezpieczeństwie. Wiele młodych mam boi się porodu, martwi się czy wszystko będzie dobrze, czy nastąpią komplikacje, czego mogą się spodziewać zwłaszcza ze strony personelu medycznego. To właśnie poród jest dla każdej ciężarnej kobiety najbardziej stresującym i niepokojącym momentem ciąży.
Czym się kierować wybierając szpital do porodu?
Przede wszystkim nie kieruj się tylko i wyłącznie opowieściami koleżanek, mam, cioć czy sąsiadek odnośnie wyboru szpitala. Wiele zasłyszanych, nieraz przerażających historii potrafi skutecznie przestraszyć przyszłą mamę i zadecydować za nią odnośnie wyboru szpitala. Zwróć uwagę na to w jakiej odległości jest szpital, w którym zechcesz rodzić. Może tak się zdarzyć, że poród rozpocznie się w najmniej oczekiwanym momencie, gdy będziesz sama w domu. Jeśli wybierzesz szpital oddalony od domu nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów możesz się spodziewać, że nie dojedziesz do niego i urodzisz w drodze. Takie sytuacje również mają miejsce, a więc miej to na uwadze. Chyba, że tuż przed planowanym terminem przyjedziesz do szpitala wcześniej. Wybór dobrego, często reklamowanego przez koleżanki szpitala jako ten najbardziej przyjazny należy do ciebie. Często też dzieje się tak, że znacznie oddalony od domu szpital okazuje się lepszym rozwiązaniem niż bliższa placówka. Przed porodem możesz przyjechać do szpitala i zapoznać się z personelem, obejrzeć sale porodowe, toalety, porozmawiać z oczekującymi na poród kobietami. Ich opinia może być dla ciebie bardzo pomocna.
Twoje prawa – poród
W czasie porodu masz prawo poprosić o znieczulenie. Zwykle jest ono płatne, ale jeśli czujesz, że nie podołasz sytuacji żaden lekarz nie ma prawa Ci odmówić. W szpitalach klinicznych przy porodzie może być obecny student medycyny. Możesz oczywiście nie wyrazić zgody na to, jednak czasem okazuje się, że jego obecność może być przydatna i stanowić dla ciebie psychiczne wsparcie. Podobnie rzecz ma się w przypadku obecności męża lub partnera przy porodzie. Wiele kobiet chce, by ojciec dziecka był w tym niezwykle ważnym momencie przy nich i przychodzącym na świat potomku. Pamiętaj jednak, że wielu mężczyzn wolałoby nie uczestniczyć w momencie narodzin, nie są w stanie podołać psychicznie, często zrażają się. Nie obrażaj się na swojego partnera/męża. Nie przymuszaj go do uczestnictwa w porodzie na siłę. Sami musicie podjąć tą decyzję w domu na spokojnie i przemyśleć wszystkie za i przeciw.