

Co robić zimą?
Zima jest porą roku, podczas której rodzice muszą wykazać większą pomysłowość związaną z zabawami. Lepienie bałwana, jeżdżenie na sankach, rzucanie się śnieżkami i budowanie igloo są świetne, co jednak robić wieczorami gdy na zewnątrz jest już ciemno, a temperatura nie zachęca do wyjścia? Jeśli nie masz pomysłu na zorganizowanie dziecku czasu, świetnie trafiłeś! W tym artykule udowodnimy bowiem, że długie, zimowe wieczory wcale nie muszą być nudne!
1. Zimowy obrazek z patyczków kosmetycznych i waty
Przygotujcie kolorowy blok lub brystol oraz klej, watę, patyczki kosmetyczne, brokat, ścinki materiałów, kredki i wszystko inne, co może przydać się w wyklejeniu zimowego pejzażu. Wata świetnie posłuży za śnieg, a patyczki kosmetyczne za białe, ośnieżone gałęzie lub elementy dachu domów. Brokat posypany na watę będzie się mienił tak jak śnieg w słoneczny, mroźny dzień. Malujcie, wyklejajcie, wycinajcie – niech poniesie Was wyobraźnia!
2. Zabawa w odnajdywanie oznak zimy
Będąc na spacerze, zróbcie konkurs kto z Was wskaże więcej oznak zimy. Jest ich bardzo dużo, więc każdy ma szansę zostać mistrzem tej zabawy! Można wskazać śnieg, zamarzniętą kałużę, ciepło ubranych ludzi, zapalone światła w domach (szybko robi się ciemno), drzewa pozbawione liści, świąteczne ozdoby na wystawach sklepów, dzieci na sankach, rękawiczki, czapki itp. Nagrodą za wzięcie udziału w konkursie może być pyszne kakao z mini piankami, które najlepiej smakuje właśnie zimą!
3. Zabawa w tworzenie zimowego drzewa
Przygotujcie duży brystol lub rolkę papieru. Narysujcie na nim konar drzewa i gałęzie. Teraz pozostało pięknie ozdobić Wasze drzewo. Śnieg możecie zrobić na przykład z pasty do zębów czy białej farbki. Odbijcie go za pomocą jakiegoś małego, okrągłego przedmiotu (na przykład zatyczki po paście do zębów czy patyczka kosmetycznego). Jeśli macie natomiast ochotę na zabawę klejem, śnieg zróbcie z waty lub cukru. Możecie dokleić lub domalować także karmnik – sikorki z pewnością będą z tego bardzo zadowolone!
4. Zimowe opowieści
Do tej zabawy będzie Wam potrzeby nieprzezroczysty woreczek, kilka karteczek i flamastry lub naklejki z motywami zimowymi. Na karteczkach napiszcie, namalujcie lub przyklejcie zimowe motywy typu śnieżynki, mikołaja, choinkę, śnieg, ciepło ubranego człowieka, kominek i wszystko inne, co przyjdzie Wam do głowy. Tak przygotowane karteczki wrzućcie do woreczka i dobrze wymieszajcie. Zabawa polega na tym, że każdy losuje kilka karteczek i ma wymyślić historię, w której będą pojawiały się wylosowane motywy. Możecie też losować po jednej karteczce na zmianę i tworzyć zimową opowieść wspólnie. Jak bardzo ciekawa się ona okaże – zależy tylko od Waszej wyobraźni!
5. Bałwanki ze starych płyt CD
W większości domów z pewnością znajdą się jakieś stare, nieużywane płyty CD. Zamiast je wyrzucać, możecie wspólnie stworzyć z nich zimowe ozdoby! Przygotujcie płyty, klej, kolorowy papier, bibułę, sznurki, guziczki i wszystko inne, co może przydać się do stworzenia oryginalnego bałwanka. Za jego brzuszek posłuży płyta, natomiast głowę zróbcie z papieru. Możecie doklejać szaliki, kapelusze, miotły i wszystko, co podpowie Wam wyobraźnia.
6. Zimowe zabawy na zewnątrz
Jeśli pogoda dopisze, a śniegu będzie pod dostatkiem, wyjdźcie na zewnątrz uzbrojeni w łopatki, wiaderka i foremki. Ze śniegu można za ich pomocą wybudować niesamowitą fortecę! Jeśli natomiast Twoja pociecha kocha szukanie skarbów, zakop kilka rzeczy w śniegu i poproś, żeby ich poszukało. Możesz dorysować mapę skarbów, co okaże się z pewnością jeszcze ciekawsze dla Twojego małego odkrywcy!
7. Rzut śnieżką do celu
Oczywiście w tą zabawę możecie bawić się na zewnątrz, używając w tym celu prawdziwych śnieżek. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolicie zostać w domu, zróbcie śnieżki z białego papieru! Wystarczy go zgnieść, formując kulę. Teraz obierzcie sobie cel – karton, miednicę, wiaderko czy cokolwiek innego. Możecie nawet zrobić zawody kto trafi do celu większą ilością papierowych śnieżek!
8. Zima mrozi
Do tej zabawy potrzebujemy kulki lub piłki, która będzie pełniła rolę śnieżnej kuli. Rzucamy sobie do rąk piłę, mówiąc jakieś słowo kojarzące się z zimą. Osoba, która złapała piłkę ma wymyślić słowo zaczynające się na literę, na którą kończyło się ostatnio wypowiedziane słowo. Uważajcie jednak, ponieważ jeśli ktoś rzucając piłę użyje słowa Zima, nie należy łapać śnieżnej kuli, ponieważ może ona zamrozić nieszczęśnika!
9. Ozdoby choinkowe
Początek zimy to świetny czas na to by zacząć robić oryginalne ozdoby choinkowe. Róbcie kolorowe łańcuchy, zawieszki w kształcie bałwanków, śnieżynek czy reniferów (szablony dostępne są na Internecie). Wykorzystujcie do tego nie tylko papier, ale także rolki po papierze toaletowym, sznurki, skrawki materiałów, brokat, makaron i wszystko inne, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Własnoręcznie zrobione ozdoby możecie wręczać bliskim na Mikołajki – babcia czy ciocia z pewnością będą zachwycone!
10. Karmnik dla sikorek
Pamiętajcie, że zima jest trudnym czasem dla ptaków. Warto więc im trochę pomóc i zbudować dla nich karmnik. W tym celu można użyć nie tylko drewna ale także plastikowych butelek czy kartonika po mleku. W karmniku umieśćcie ziarenka oraz słoninkę, którą uwielbiają sikorki. Dziecko z pewnością z fascynacją będzie obserwować ptaki i uzupełniać zapasy w Waszej prywatnej, ptasiej restauracji.