

Znaczenie imienia Maciej
Maciej jako dziecko jest bardzo ciekawski i ruchliwy, trzeba więc mieć oczy dookoła głowy by skutecznie go upilnować. Cechuje go także towarzyskość, dzięki której szybko nawiązuje kontakty, nie tylko z rówieśnikami ale także dorosłymi. Lubi gdy zwraca się na niego uwagę, jest bardzo komunikatywny i wesoły. Świetnie działa na niego muzyka, warto więc od małego puszczać mu ją gdzieś w tle. To też prawdziwy łasuch, który zjadłby niemal każdą ilość słodyczy czy deserków. Może to właśnie przez to sam jest tak słodki, że trudno mu czegokolwiek odmówić.
W życiu dorosłym Maciej nie traci swojego uroku osobistego ani pozytywnego nastawienia. Jest człowiekiem otwartym, wygadanym i mającym swoje zdanie w każdej kwestii. Przy tym jest uczciwy i ma dobre serce – niejednokrotnie pomaga bezinteresownie i wstawia się za słabszymi. Ma też świetne podejście do dzieci i najczęściej doskonale spełnia się w roli ojca. Jest cierpliwy, bardzo rodzinny, dojrzały emocjonalnie i ma zdolność do szybkiego i mądrego reagowania na najróżniejsze sytuacje.
Do wad Macieja można zaliczyć natomiast skłonność do nałogów oraz zbytnią uległość w niektórych sytuacjach. Ciężko przychodzi mu odmówienie czegokolwiek osobie, którą kocha lub bardzo lubi. Wynika to jednak z faktu, że Maćkowi bardzo zależy na szczęściu ważnych dla niego ludzi. Należy też wspomnieć, że nie znosi się kłócić, a wszelkie nieporozumienia załatwia spokojną, rzeczową rozmową, a nie krzykami czy niepotrzebnymi awanturami. Lubi ruch, odpoczynek na świeżym powietrzu, imprezy ze znajomymi, muzykę i ciekawe kino. Nie pogardzi też dobrym drinkiem ani jakimś fajnym, typowo męskim gadżetem.
Zawodowo Maciej świetnie sprawdzi się w handlu, ponieważ ma do tego dryg, potrafi szybko nawiązać kontakt i przekonać innych do swojego zdania. Swoich sił może jednak próbować także w świecie sztuki – jest bowiem wrażliwy i nierzadko przejawia jakieś niesamowite talenty.
Historia imienia Maciej
Jest to imię pochodzące od hebrajskiego wyrażenia Mattanjah, które przetłumaczyć możemy jako „dar od Boga”. Jest więc mocno związane z chrześcijaństwem i było jednym z pierwszych, męskich imion, które zrodziło się dzięki tej religii. Z biegiem lat zaczęło ono przyjmować nieco zmienione formy, jak chociażby Matatjahu, Matthias, Matthios, dzięki czemu wykształciło zarówno imię Mateusz jak i Maciej. Należy tu zaznaczyć, że aż do XVI wieku imion tych nie rozróżniano i traktowano je jako jedno.
Do Polski imię imię Maciej przybyło w XIII wieku i poza formą, którą znamy dziś, przybierało także postaci takie jak Maciejusz, Matej czy Matusz. W literaturze szesnastego oraz siedemnastego wieku imię Maciej często nadawano chłopom oraz pasterzom. Generalnie imię to nosiło mnóstwo bohaterów ważnych i znanych po dziś dzień dzieł literackich. Kto bowiem nie słyszał o Macieju Borynie z Chłopów, Królu Maciusiu Pierwszym czy Maćku z Bogdańca. Także dziś, imię to jest niezwykle popularne i nosi je ponad 260 tysięcy Polaków. W samym 2018 roku, imię Maciej otrzymało 1889 nowo narodzonych chłopców.
Imieniny Macieja
- najbardziej popularne daty to: 30 stycznia, 24 lutego oraz 14 maja
- Maciej może jednak obchodzić imieniny także 11 listopada i 3 czerwca
Imię Maciej
- pochodzenie: hebrajskie
- główne cechy: towarzyski, rodzinny, inteligentny, uczciwy
- szczęśliwa liczba: 5
- szczęśliwy kolor: szary i złoty
- szczęśliwy kamień: topaz i akwamaryn
- po angielsku: Matthias, Mattias, Mattie
Zdrobnienia imienia Maciej
Maciuś, Maciek, Ciuś, Ciunio, Maciu, Maciul, Maciuń, Macieja, Maciejo, Maciejek, Maciejko, Naciuś