

Znaczenie imienia Marcin
Marcin jako dziecko jest niezwykle uroczy, nawet pomimo swojego łobuzerskiego spojrzenia. Szybko zaskarbia sobie sympatię innych dzieci oraz dorosłych, a szczególnie wszystkich cioć, które rozpieszczają go do granic możliwości. Poza tym mały Marcin ma świetną pamięć i jest bardzo spostrzegawczy. Wiele rozumie, szybko się uczy i lubi gdy się z nim rozmawia oraz poświęca mu się swój czas. Od małego widać, że będzie człowiekiem o dobrym sercu, szanującym innych, pomocnym i kochającym zwierzaki.
Dorosły Marcin jest najczęściej mężczyzną przystojnym, szarmanckim, kulturalnym i potrafiącym zachować się w każdej sytuacji. Lubi mieć na wszystko plan i rzadko działa spontanicznie. Charakteryzuje go także uczciwość, dobroć i zrozumienie dla innych. Rzadko z kimkolwiek się kłóci, jest bardzo cierpliwy i raczej nie daje się sprowokować. Należy do realistów, którzy mocno stąpają po ziemi, potrafią myśleć analitycznie i bez trudu zarabiają niezłe pieniądze. Ma poczucie humoru, kocha imprezować z przyjaciółmi i chętnie podróżuje. Lubi też grać na komputerze i oglądać dobre kino. Ma słabość do fast foodów, choć nigdy nie pogardzi także porządnym, typowo polskim obiadem.
Jeśli chodzi o jego wady, to ma problemy z przyznaniem się do porażki. Lubi być najlepszy, a krytyka ze strony innych nie działa na niego motywująco – wręcz przeciwnie, może po niej stracić zapał i poddać się. Czasem brakuje mu też siły przebicia niezbędnej do walki o swoje. Trzeba jednak przyznać, że jest to człowiek, którego warto mieć przy swoim boku. Jest bowiem rodzinny, oddany, pomocny i po prostu dobry. Niewiele można mu zarzucić, a posiada mnóstwo cech, które w obecnych czasach są rzadko spotykane.
Zawodowo Marcin sprawdzi się w branżach wymagających inteligencji, opanowania i odpowiedzialności. Dobrze będzie się czuł pracy związanej z komputerami, internetem i programowaniem. Swoich sił może jednak próbować także w świecie finansów i zarządzania nieruchomościami.
Historia imienia Marcin
Imię to pochodzi z łaciny, a dokładniej od tamtejszego wyrażenia Martinus. Otrzymywał je człowiek poświęcony bogowi wojny – Marsowi, który miał być podobnie jak on – silny, niezależny, odważny i mężny. Z biegiem lat imię to zaczęło ewoluować i przybierać różne formy, w średniowieczu na przykład zapisywano je jako Mertin lub Martyn. W Polsce imię Marcin pojawiło się w XIII wieku, a największą jego popularność odnotowano w wieku XVI i XVII. Dziś nosi je ponad 400 tysięcy Polaków. W roku 2018 imię to nadano 625 nowo narodzonym chłopcom.
Patronem mężczyzn noszących to imię jest święty Marcin – biskup Tours, który początkowo był żołnierzem. Pewnego dnia zobaczył zmarzniętego żebraka, któremu bez zastanowienia oddał swój płaszcz. Jak się potem okazało – był to Jezus, który później przyśnił się Marcinowi i dał mu do zrozumienia, że powinien zmienić swoje życie. Chłopak przyjął więc chrzest, a następnie nawrócił na wiarę swoich rodziców i innych krewnych. Później wraz ze świętym Hilarym założył pierwszy francuski klasztor. Kilkanaście lat później, Marcin mianowany został na biskupa diecezji Tours. Funkcję tą pełnił ponad dwadzieścia lat, oddając się w tym czasie Bogu, wiernym i potrzebującym. Po śmierci ogłoszono go patronem Francji, a także żebraków, żołnierzy i marynarzy.
Imieniny Marcina
- najbardziej popularne daty to: 24 października, 11 listopada, 7 grudnia, 30 stycznia oraz 13 kwietnia
- Marcin może jednak obchodzić imieniny także: 2 i 18 lutego, 27 kwietnia, 1 i 19 lipca, 8 i 12 października, 3 i 8 listopada oraz 29 grudnia
Imię Marcin
- pochodzenie: łacińskie
- główne cechy: praktyczny, inteligentny, uczuciowy i cierpliwy
- szczęśliwa liczba: 4
- szczęśliwy kolor: zielony i niebieski
- szczęśliwy kamień: turkus i szafir
- po angielsku: Martin, Marten
Zdrobnienia imienia Marcin
Marcinek, Cinek, Cinio, Maniek, Marcel, Marcino, Marciś