

Kontakt dziecka z nowoczesnymi technologiami jest w obecnych czasach nieunikniony. Komputer, tablet czy smartfon stanowią naturalne środowisko malca, w którym czasem sprawniej niż dorośli się porusza. Mając tego świadomość należy zadbać, aby kontakt dziecka z nowoczesnymi technologiami był bezpieczny, jak tego dokonać? Podpowiadamy poniżej.
Co robić, aby dziecko mądrze i bezpiecznie korzystało z nowoczesnych technologii?
- Świecić przykładem – dziecko to baczny obserwator, widząc rodziców zasypiających z tabletem, czy nie wyciągających nosa sprzed telefonu będzie powielać te zachowania. Ciężej będzie mu także wytłumaczyć, że robi coś niewłaściwego poprzez nadużywanie nowoczesnych technologii.
- Organizować dziecku czas – od najmłodszych lat należy pokazywać dziecku uroki życia offline i wartość relacji pielęgnowanych poprzez kontakt twarzą w twarz. Włączenie gry na smartfonie czy bajki na tablecie to bardzo wygodne rozwiązanie, które absorbuje dziecko na wiele godzin, należy jednak unikać takich metod i zaangażować się w bezpośrednią zabawę z dzieckiem lub atrakcyjną animację czasu wolnego.
- Wyznaczać cele i granice – każdorazowy kontakt dziecka z tabletem, komputerem czy smartfonem powinien być zdefiniowany pod kątem celu – czy będzie to czysta rozrywka, chęć skontaktowania się z drugą osobą czy np. pomoc w rozwiązaniu zadania domowego. Należy także wraz z dzieckiem oszacować jak wiele czasu może to zająć i wyznaczyć konkretną godzinę, kiedy kontakt z urządzeniem dobiega końca. Jasne zasady pozwolą uniknąć konfliktów i nauczą dziecko rozsądnego korzystania z nowoczesnych technologii.
- Nauczyć selekcji informacji – Internet to współczesna skarbnica wiedzy, problem w tym, że wiadomości jest tak wiele, że ciężko wybrać co jest istotne, prawdziwe, wartościowe. Rodzic powinien zadbać o to, aby dziecko „karmiło” się informacjami ze sprawdzonych źródeł, umiało krytycznie podejść do czytanych treści i znajdować wartościowe materiały. Umiejętność ta jest szczególnie ważna w sytuacji posiłkowania się informacjami z Internetu w trakcie nauki czy odrabiania pracy domowej.
- Uświadomić dziecku konsekwencje wynikające z nadużywania nowoczesnych technologii – chodzi tutaj zarówno o fizyczne skutki jak np. pogorszenie wzroku czy wada kręgosłupa, jak i społeczne konsekwencje, do których można zaliczyć zanik więzi społecznych czy nieumiejętność funkcjonowania w realnym świecie.
- Ostrzec o niebezpiecznych zachowaniach w sieci – na dziecko, które poprzez nowoczesne technologie łączy się z Internetem czeka wiele niebezpieczeństw. Powinno być ich świadome i znać zasady, według których należy postępować w wirtualnym świecie. Nie podawanie danych osobowych czy umiejętność reagowania w przypadku cyberprzemocy to tylko niektóre z nich.
- Korzystać z programów kontroli rodzicielskiej – za ich pomocą można blokować niebezpieczne lub nieodpowiednie strony, do których dziecko nie powinno mieć dostępu.
Nowoczesne technologie stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Korzystanie z najnowszych zdobyczy techniki jest instynktowne, dlatego ich obsługa nie stanowi problemu nawet dla dzieci. Oferują one wiele funkcji, które mają ułatwić nam życie czy zapewnić rozrywkę. Warto z nich korzystać, ale trzeba robić to z głową. Mądre korzystanie z nowoczesnych technologii jest niezwykle ważne, dlatego już od najmłodszych lat należy wpajać dziecku powyższe zasady i je stosować. Ich znajomość z pewnością przyczyni się do rozsądnego i bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii.