

Mądre korzystanie ze smartfona i tableta
Nowoczesne technologie otaczają nas ze wszystkich stron, nic więc dziwnego, że sięgają po nie coraz młodsze dzieci. Czasem wręcz zadziwia fakt, że dziecko jeszcze dobrze nie mówi, a już potrafi obsłużyć tablet czy smartfon. Oczywiście najnowsze gadżety elektroniczne mogą bardzo ułatwić nam życie i pomóc uczyć nasze dzieci, z drugiej jednak strony mogą okazać się czymś szkodliwym i prowadzącym do uzależnienia. Jak znaleźć więc złoty środek?
Internet – skarbnica wiedzy czy wróg rodziców?
Urządzenia takie jak laptopy, tablety czy smartfony po połączeniu z Internetem są tak naprawdę wielką, niekończącą się encyklopedią. Możemy dzięki nim znaleźć odpowiedź na miliardy pytań związanych z niemal każdym zjawiskiem. Z drugiej jednak strony Internet pełen jest zła, przemocy i rzeczy, z którymi nasze dzieci absolutnie nie powinny mieć styczności. Jak sprawić więc by smartfony, tablety i laptopy były naszymi sprzymierzeńcami w wychowaniu dzieci?
Kontroluj czas, który dziecko spędza przed monitorem
Czy wiesz, że eksperci określili czas, który dzieci w konkretnych grupach wiekowych mogą spędzać przed monitorami? Według tych zaleceń do drugiego roku życia dziecko w ogóle nie powinno mieć styczności z ekranami telewizora, smartfona, tableta czy komputera. Dzieci od drugiego do piątego roku życia mogą patrzeć w ekrany maksymalnie godzinę dziennie, natomiast te powyżej sześciu lat mają na to około dwóch godzin. A teraz z ręką na sercu odpowiedz na pytanie – ile godzin Twoja pociecha spędza dziennie z tabletem czy smart fonem w ręce? Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to stanowczo za dużo czasu, możesz spróbować wprowadzić grafiki, które będą wisieć w widocznym miejscu i przypominać o tym, że Internet i elektroniczne gadżety to nie wszystko co jest ważne w tym domu.
Organizuj dziecku czas wolny
Znudzone dziecko szybciej sięgnie po tablet, smartfon czy laptop niż to, którego dzień wypełniony jest ciekawymi zajęciami. Pamiętaj by nowoczesne technologie nie stały się w waszym domu czymś na kształt smoczka, który daje się gdy dziecko marudzi czy zwyczajnie się nudzi. Grajcie w gry, rozmawiajcie, bawcie się i spędzajcie wspólnie czas. Wiemy, że czasem trudno jest pogodzić codzienne obowiązki, gwarantujemy jednak, że da się tego nauczyć.
Kontroluj treści, które ogląda Twoje dziecko
Internet pełen jest mądrych i wartościowych treści jednak bardzo łatwo pójść o krok za daleko, szczególnie jeśli jest się ciekawskim dzieckiem. Najłatwiej zainstalować na sprzętach kontrolę rodzicielską, warto jednak byś raz na jakiś czas sprawdzał historię wyszukań. Jeśli chodzi natomiast o mniejsze dzieci, sprawdzaj wcześniej gry i bajki, które im pokazujesz ponieważ czasem animacje wyglądające na te typowo dziecięce, są tak naprawdę wyłącznie dla dorosłych i to tych o silnych nerwach!
Dawaj dobry przykład
Pamiętaj o tym, że dzieci są naśladowcami i jeśli zobaczą, że sam siedzisz pół dnia z nosem w smartfonie, a drugie pół przed ekranem telewizora, będą robić dokładnie to samo co Ty. Pokaż dziecku ciekawe książki, gry planszowe, pójdźcie na spacer, pobawcie się, zróbcie albumy ze zdjęciami rodzinnymi, ugotujcie coś wspólnie – opcji jest mnóstwo i ogranicza was jedynie wyobraźnia!
Pamiętaj by nie eliminować całkowicie nowych technologii z życia swojego dziecka bo może go to kiedyś narazić na niezrozumienie ze strony rówieśników. Z drugiej strony nie pozwalaj także na to, by świat wirtualny stał się jego całym światem. Ucz go tego, że Internet i technologiczne gadżety mogą nam pomóc, jednak niewłaściwie stosowane mogą też człowieka zniszczyć.