

Zamek Kamieniec pochodzi z z 1348 roku, kiedy to był własnością króla Kazimierza Wielkiego. Po roku 1390 został podarowany przez Władysława Jagiełłę podkanclerzemu Klemensowi z Moskorzewa. Klemens Moskorzewski stworzył podstawy potęgi materialnej rycerskiego rodu Pilawitów, rozbudował Zamek Wysoki , wzniósł od strony wschodniej Zamek Średni, a od strony zachodniej Przedzamcze Odrzykońskie. Pod koniec XIV w. Kamieniec stał się rezydencją Klemensa, którego wnukowie w roku 1452 właśnie od nazwy zamku przyjęli nazwisko Kamienieckich. Następnie przechodził w ręce kolejnych wielkich rodów: Stadniccy, Scypionowie del Campo, Kalinowscy, Jabłonowscy, Fredrowie, Starowieyscy i Szeptyccy. Podczas potopu szwedzkiego zamek poważnie ucierpiał i pomimo remontów podejmowanych przez kolejnych właścicieli, w połowie XVIII w. coraz bardziej chylił się ku upadkowi, a w 1786 był już zrujnowany.
Zainteresowanie zamkiem wzbudza postać Aleksandra Fredry, który dzięki małżeństwu z Zofią Jabłonowską, został właścicielem zamku odrzykońskiego. Zapoznając się z archiwaliami swego majątku, natrafił na akta procesowe właścicieli zamku z XVII wieku. Wynikało z nich, że Piotr Firlej i Jan Skotnicki toczyli ze sobą wieloletni spór, któremu kres położył dopiero ślub zawarty w 1630 r. przez Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką. Stało się to inspiracją do znanego działa „Zemsta”, które ukazało się w 1834 r. we Lwowie.
Zamek w Odrzykoniu zaprasza na:
- warsztaty twórcze – pracownia ceramiki,
- oferta edukacyjna dla szkół – Zwiedzanie ruin zamku Kamieniec oraz muzeum, Zwiedzanie z przewodnikiem interaktywnej sali z narzędziami kar, Zajęcia plastyczne, udział w warsztatach ceramicznych, pokaz pracy na kole garncarskim, Organizacja ogniska na dziedzińcu zamkowym.
Cennik dla szkół:
Pakiet nr 1 — Zwiedzanie ruin zamku Kamieniec oraz interaktywnej sali tortur z przewodnikiem.
Przewodnik w cenie biletu.
Cena: 8zł/osoba.
Pakiet nr 2 — Zwiedzanie ruin zamku Kamieniec oraz interaktywnej sali tortur z przewodnikiem, organizacja ogniska na dziedzińcu zamkowym.
Cena: 17 zł/osoba.
Pakiet nr 3 — Zajęcia kreatywne – udział w warsztatach ceramicznych, próba pracy na kole garncarskim, zwiedzanie ruin zamku Kamieniec oraz interaktywnej sali tortur z przewodnikiem.
Cena: 19zł/osoba.
Zwiedzanie ruin poza pakietami: 4zł/osoba, przewodnik płatny dodatkowo: 25 zł
(bilet wstępu do obiektu bez sali z narzędziami kar i usługi przewodnickiej).
Zamek Kamieniec – cennik i godziny otwarcia
W okresie od 16 kwietnia do 31 października, wejście na teren zamku możliwe jest:
- od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 18:30
- w soboty i niedziele w godz. 9:30 – 19:00.
- Zwiedzanie ruin zamku Kamieniec oraz interaktywnej sali tortur z przewodnikiem. Usługa przewodnicka jest świadczona dla minimum 15 osobowej grupy zwiedzających.
Cena: 8zł/osoba. - Zajęcia kreatywne – udział w warsztatach ceramicznych, próba pracy na kole garncarskim, zwiedzanie ruin zamku Kamieniec oraz interaktywnej sali tortur z przewodnikiem. Minimalna ilość osób 8. Zajęcia są prowadzone dla dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 6-18.
Cena: 19zł/osoba. - Zwiedzanie ruin zamku bez usługi przewodnickiej i ekspozycji z narzędziami kar.
Cena: 4,50 zł/osoba - Usługa przewodnicka – 25 zł/grupa.
Muzeum Zamkowe Kamieniec
Powstało w 1995 r. w dwóch wyremontowanych pomieszczeniach.
Muzeum Zamkowe zaprasza na zwiedzania:
- pamiątki z regionu oraz etnografia
- militaria i przedmioty związane z kolejnymi właścicielami zamku min: fragmenty kamieniarki renesansowej, portret Mikołaja Kamienieckiego, herb z bramy zamkowej, skrzynia skarbiec.
Muzeum Zamkowe otwierane jest w godzinach otwarcia ruin Zamku.
Bilet wstępu na teren ruin obejmuje zwiedzanie Muzeum Zamkowego.
Kontakt:
Zamek Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu
ul. Podzamcze B/N
38-420 Korczyna
Telefon: 788-837-412
Rezerwat Prządki
Zamek Kamieniec sąsiaduje z rezerwatem przyrody Prządki – rezerwat przyrody nieożywionej.
Znajdziemy go na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego a dokładniej – między miejscowościami Korczyna i Czarnorzeki. Rezerwat istnieje od 14 lutego 1957 roku. Nosi imię prof. Henryka Świdzińskiego. Jest to najbardziej wartościowy obszar chroniony na terenie Pogórza Karpackiego. Znajduje się na wysokości 594 m.n.p.m.
Szlaki turystyczne:
Czarnorzecko – Strzyżowski Park Narodowy posiada 5 szlaków turystycznych:
- Prządki – Strzelnica
- Odcinek Kamieniec – Prządki
- Czarnorzeki – Dział
- Strzelnica – Sucha Góra