

Znaczenie imienia Dorota
Dorota jako dziecko jest raczej zgodna, spokojna i grzeczna. Potrafi zająć się sama sobą, wiele rozumie i nie lubi gdy ktoś się na nią gniewa. Jest ciekawska jednak nie do tego stopnia by sprowadzać na siebie jakieś zagrożenia. Szybko się uczy, jest spostrzegawcza i bardzo inteligentna. Szybko ujawnia się także jej instynkt opiekuńczy, który każe jej opiekować się zwierzętami, lalkami oraz młodszym rodzeństwem lub kuzynostwem. Jest dzieckiem nad wyraz cierpliwym i takim, z którym wiele można załatwić spokojną rozmową – bez krzyków i niepotrzebnych scen.
W życiu dorosłym, Dorota nie traci swojego opanowania i rzadko można zobaczyć ją podczas ataku furii. Z pozoru to kobieta delikatna i krucha, wewnątrz jednak bardzo zaradna i silna psychicznie. Jest w stanie poradzić sobie w wielu sytuacjach i podnosi się po każdym upadku. Dorota jest też bardzo rodzinna i dba o jak najlepsze relacje z bliskimi. Świetnie czuje się w otoczeniu natury, nieco gorzej natomiast w ciasnym, głośnym i nadającym szybkie tempo życia mieście. Warto dodać także, że zazwyczaj jest osobą piękną, nie tylko zewnętrznie ale także wewnętrznie – ma dobre serce, jest szczera, uczciwa i wrażliwa.
Dorota kocha zakupy i najczęściej wydaje dużo więcej niż sobie zaplanowała. Zazwyczaj posiada mnóstwo ubrań, butów, gadżetów i kosmetyków, a jej dzieci mają absolutnie wszystko, co najlepsze. Dorota chętnie też wspiera różne akcje charytatywne, ponieważ bardzo boli ją krzywda innych – szczególnie dzieci, osób starszych oraz zwierzaków. Ingeruje jeśli widzi, że ktoś jest w potrzebie i nie można odmówić jej odwagi cywilnej. Interesuje się wieloma rzeczami, jest oczytana, elokwentna i wie co się dzieje na świecie. Ma też wysoki poziom kultury osobistej i potrafi zachować się w każdym towarzystwie.
Zawodowo Dorota świetnie sprawdzi się w zawodach wymagających cierpliwości, dojrzałości emocjonalnej i wewnętrznego ciepła. Będzie doskonałą opiekunką, przedszkolanką, pielęgniarką czy nauczycielką. Dobrze poradzi sobie również w świecie sztuki, a także w branży handlowej.
Historia imienia Dorota
Imię to swoje źródło ma w języku greckim i wywodzi się od słów doron, czyli dar oraz theos, które przetłumaczyć możemy jako Bóg. Imię Dorota, czy początkowo Dorothea nadawane było więc dziewczynkom, które uznawano za dar od Boga. W Polsce po raz pierwszy imię to oficjalnie pojawiło się w 1385 roku. Na przestrzeni lat pojawiało się wiele jego wersji oraz zdrobnień jak chociażby Doroteja, Dochna czy Dora. Sporą popularność zdobyło w średniowieczu, a później także w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W 2018 roku nazwano tak 409 nowo narodzonych Polek.
Święta Dorota, która jest patronką wszystkich chrześcijanek noszących to imię na świat przyszła w II wieku w Cezarei, czyli dzisiejszej tureckiej Kayseri. W tamtym czasie ziemią tą targały krwawe prześladowania chrześcijan, przez które życie straciło wiele osób. Mimo niebezpieczeństwa, Dorota śmiało mówiła o swojej wierze, a także ze wszystkich sił starała się nawracać ludzi. W końcu została pojmana i postawiona przed sądem. Mimo próśb i gróźb nie wyparła się Boga, za co poddana została torturom. W końcu oprawcy stwierdzili, że w podjęciu słusznej ich zdaniem decyzji, pomoże jej rozmowa z pewnymi siostrami, które pod naciskami wyrzekły się wiary. Stało się jednak odwrotnie i to Dorota przekonała je, że powinny błagać Stwórcę o wybaczenie. Rozwścieczony starosta wydał więc rozkaz zabicia zarówno Doroty, jak i nawróconych przez nią Kaliksty i Krystyny. Święta Dorota uznawana jest za patronkę ogrodników i botaników, kwiaciarek, a także piwowarów, młodych małżeństw oraz położnych.
Imieniny Doroty
- najbardziej popularne daty to 7 sierpnia, 5 września oraz 6 lutego
- Dorota może jednak obchodzić imieniny także: 25 czerwca
Dorota
- pochodzenie: greckie
- główne cechy: cierpliwa, wesoła, rodzinna, zaradna
- szczęśliwa liczba: 1
- szczęśliwy kolor: żółty oraz zielony
- szczęśliwy kamień: topaz i bursztyn
- po angielsku: Dorothy, Dorothea
Zdrobnienia imienia Dorota
Dorotka, Dorocia, Dorcia, Dori, Dodi, Doda, Dociek, Dodek, Dodusia, Dorusia, Dodunia, Donia, Doti, Dotka, Dusia, Duśka