

W pewnym wieku dzieci robią się niezmiernie ciekawe całego otaczającego je świata. W związku z tym zadają też masę pytań, na które nieraz trudno nam – dorosłym odpowiedzieć. To właśnie dlatego przygotowaliśmy ten cykl. Ma on w prosty sposób tłumaczyć sprawy, które mogą wydawać się banalne, jednak z pewnością wcześniej czy później zainteresują każdego malucha!
Dlaczego burczy nam w brzuchu?
Gdy jesteśmy głodni często możemy zaobserwować, a w zasadzie usłyszeć, że z naszych brzuszków wydobywają się dziwne dźwięki przypominające jakieś burczenie. Pamiętajcie by się tym nie przejmować, ponieważ jest to całkowicie normalne i podczas głodu zdarza się to większości dzieci oraz dorosłych. Zjawisko tego burczenia fachowo brzmi Borborygmus – trochę jak jakieś magiczne zaklęcie, prawda? Skąd się ono jednak bierze? Już tłumaczymy!
Najczęściej jest tak, że nawet jeśli jesteśmy bardzo głodni, nasze brzuszki nie są do końca puste. Znajdują się w nich bowiem resztki ostatniego posiłku, powietrze połykane podczas mówienia czy wysiłku, ślina oraz soki trawienne. Kiedy organizm czuje, że brakuje mu paliwa (czyli jedzenia), ściany żołądka zaczynają się kurczyć, co ma pomóc mu wykorzystać wszelkie resztki. To właśnie podczas tych skurczów, przepychane są bąble gazów, które bulgoczą. Dodatkowo dźwięk ten wzmacniany jest przez nasze podbrzusza, które zachowują się wówczas trochę jak pudło rezonansowe i wzmacnia ten dźwięk. By uciszyć nasze brzuszki, wystarczy więc że damy im jakieś jedzenie, które powtórnie wypełni żołądek, dostarczając nam jednocześnie energii do zabawy i nauki!