

W pewnym wieku każde dziecko staje się niezwykle ciekawskie i stale zadaje najróżniejsze pytania. Z jednej strony cieszymy się z tego jako rodzice, z drugiej jednak nikt z nas nie wie wszystkiego i czasem wyjaśnienie pewnych spraw dziecku staje się bardzo trudne. Właśnie dlatego powstał ten cykl – ma on w przystępny sposób tłumaczyć to, o co pytają najmłodsi. Zachęcamy do pisania w komentarzach o czym jeszcze chcielibyście poczytać!
Dlaczego trawa jest zielona?
Już gdy uczymy dziecko kolorów, przyjmujemy takie oczywistości jak błękit nieba, biel śniegu czy właśnie zieleń trawy. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś dlaczego właściwie trawa ma taki, a nie inny kolor? Skąd się bierze ten zielony barwnik i czy występują trawy w innych kolorach?
Zaczynając od kolorów traw należy zaznaczyć, że występują także specjalne odmiany, które mogą mieć kolor popielaty, żółty, a nawet fioletowy. Jednak biorąc pod uwagę trawę, która na co dzień nas otacza, przyjmujemy faktycznie, że jest ona zielona. Wpływa na to jej budowa, w skład której wchodzi pewien związek chemiczny zwany chlorofilem. To właśnie on pomaga roślinie w fotosyntezie, odpowiadającej za pożywianie rośliny i dawanie nam z niej tlenu. Pamiętajcie jednak, że fotosynteza nie zaszłaby gdyby nie Słońce.
Wracając do chlorofilu – bardzo lubi on światło niebieskie oraz czerwone i te pochłania. Zielone światło natomiast jest mu niepotrzebne do życia, dlatego w całości odbija się ono od niego. Nasze oczy i mózg widzą tylko to odbite, zielone światło, dlatego postrzegamy trawę jako zieloną.