

Woda jest czymś z czym mamy do czynienia od początku naszego życia, aż po jego kres. Bez niej nie moglibyśmy żyć ani my ani zwierzęta czy rośliny. To ona współtworzy komórki całego naszego ciała, to ona pozwala pozbyć się toksyn z organizmu, reguluje naszą temperaturę, poprawia nasze trawienie, pomaga nam utrzymać czystość, schładza nas w gorące dni i gasi nasze pragnienie. Jest superbohaterem dla każdej cząstki ciała żywego organizmu i jednym z głównych składników planety, na której żyjemy. Dziś chcąc ją lepiej poznać, odpowiemy na pytanie dlaczego właściwie woda jest mokra.
Czemu woda jest mokra?
Z pewnością każde dziecko wie o tym, że jeśli polejemy wodą jego ciało czy ubranie, zostanie na nim mokra plama, którą trzeba będzie wytrzeć lub wysuszyć. Dlaczego tak się dzieje? Wpływa na to jej budowa. Woda składa się z cząsteczek, które mają zdolność przylegania do naszego ciała czy materiałów, z których zrobione są nasze ubrania. To właśnie dlatego nie możemy wody po prostu strzepnąć jak piasku czy kurzu.
Dodatkową zdolnością wody jest to, że potrafi nas ona chłodzić, także wtedy gdy jest ciepła. Możemy to zauważyć na przykład kiedy wychodzimy z basenu w letni, lekko wietrzny dzień. Nawet jeśli woda, w której przed chwilą się kąpaliśmy była ciepła, po wyjściu szybko zaczynamy odczuwać chłód. Dzieje się tak dlatego, że parowanie wymaga wyprodukowania sporej ilości energii, co szybko obniża temperaturę kropelek wody znajdujących się na naszym ciele. To właśnie dlatego, po kąpieli przyjemniej otulić się suchym ręcznikiem czy szlafrokiem.