

W życiu każdego dziecka przychodzi okres, w którym jego ciekawość wybucha z ogromną siłą. Niejednokrotnie pytania, które zadają nasi milusińscy są jednak na tyle trudne, że ciężko nam sensownie i prosto na nie odpowiedzieć. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten cykl, który ma pomóc w przystępnym wytłumaczeniu tego, co zaprząta główki naszych małych odkrywców. Jeśli nie znaleźliście odpowiedzi na pytanie, którego szukacie – dajcie nam znać w komentarzu, a w miarę możliwości, postaramy się pomóc!
Dlaczego się pocimy?
Pot, który wydziela się z naszego ciała jest mieszaniną między innymi wody, soli (stąd jego słony smak), tłuszczów, mocznika i różnych składników mineralnych typu potas, wapń czy magnez. Podczas stresu, upalnej pogody czy też intensywnego wysiłku w naszym organizmie gwałtownie podnosi się temperatura. By się schłodzić, zaczynamy się intensywnie pocić. Pomaga to wyregulować temperaturę, a przy okazji pozbywamy się z ciała najróżniejszych szkodliwych substancji i toksyn.
Gdy nasza skóra jest wilgotna od potu, zachodzi proces parowania, do którego potrzebna jest energia. By ją wyprodukować, pot oddaje ciepło i szybko zaczyna nas chłodzić. To właśnie dlatego mamy starają się by spocone dziecko nie było narażone na przewianie i przemarznięcie, które może prowadzić do przeziębienia.
Dlaczego musimy pić wodę?
Wraz z potem, tracimy wodę, która jest niezbędna do codziennego funkcjonowania. Ważne jest więc by stale ją uzupełniać, ponieważ tak naprawdę pocimy się cały czas, nawet wtedy gdy tego nie zauważamy. Naukowcy zbadali, że dorosły człowiek może dziennie wypocić litr wody, a jeśli jest bardzo gorąco lub intensywnie ćwiczy – nawet kilka litrów.
Nierzadko pot, który wydzielamy może mieć niemiły zapach. Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na to mają głównie bakterie, które na nim żerują. Ważna jest więc higiena, codzienna kąpiel i regularne zmienianie ubrań.