

Kilkuletnie dzieci to mistrzowie w zadawaniu pytań. Interesuje je absolutnie wszystko, a my jako dorośli – wszystkiego niestety nie wiemy (choć oczywiście nasi milusińscy mają na ten temat odmienne zdanie). Właśnie dlatego stworzyliśmy ten cykl. Chcemy by znajdowały się w nim ciekawe pytania wraz z jasnymi i przystępnie wytłumaczonymi odpowiedziami. Jeśli jednak nie znalazłeś w naszych artykułach odpowiedzi na dręczące Ciebie lub Twoje dziecko pytanie – napisz w komentarzu, a obiecujemy się tym zająć!
Po co śpimy?
Sen jest nieodłączną częścią naszego życia i dotyczy nie tylko nas ale także zwierząt oraz co ciekawe, niektórych roślin. Noworodki najczęściej śpią około 18 godzin na dobę, większe dzieci 10-12, natomiast osoby dorosłe 7, 8 lub 9 (w zależności od preferencji). Co do zwierząt – wszystko zależy od gatunku. Przykładowo żyrafa potrzebuje do regeneracji tylko dwóch godzin snu, natomiast nietoperz przesypia aż 20 godzin każdej doby. U roślin także możemy zauważyć stan uśpienia, podczas którego hamuje proces wzrostu, a wszelkie procesy metaboliczne znacznie zwalniają.
Gdy zasypiamy nasz organizm zbiera siły do kolejnych wyzwań, nauki, pracy oraz zwyczajnego funkcjonowania. Na każdy ruch ręką, podskok czy wykonanie jakiejś czynności składa się ogrom pracy, którą nasz organizm musi wykonać. Uczestniczą w tym mięśnie, mózg czy zmysły. Nic więc dziwnego, że w przychodzi czas, gdy muszą się one zregenerować. Gdy śpimy, nasze ciało odpoczywa – ciśnienie krwi spada, głębiej oddychamy, obniża się temperatura, a kręgosłup w końcu jest odciążony.
Czy mózg śpi razem z nami?
Podczas snu wiele naszych narządów odpoczywa. Co jednak z mózgiem, czy on także śpi? Otóż nie, ponieważ jest on fabryką działającą 24 godziny na dobę. Kiedy śpimy, on relaksuje się jednak nigdy nie zasypia wraz z nami, ma bowiem jeszcze trochę do zrobienia! W tym czasie przetwarza informacje zebrane w czasie dnia, tworzy wspomnienia i porządkuje wszystko, co siedzi nam w głowie. To właśnie stąd wzięło się powiedzenie, że czasem warto przespać się z jakimś problemem.
Co pomaga w zasypianiu?
Czasem jest tak, że po dniu pełnym wrażeń ciężko nam zasnąć, a liczenie baranów nie pomaga. Warto zadbać wówczas o to, by w pomieszczeniu w którym śpimy było cicho i ciemno. Dobrze też je chwilę przewietrzyć, nawet jeśli na polu jest chłodno. Tym co może okazać się pomocne w walce z bezsennością jest także wieczorna, ciepła, relaksująca kąpiel.