

Niebo może przybierać wiele kolorów i barw – nocą jest czarne, w pochmurny dzień szare, podczas zachodu czy wschodu pomarańczowe lub różowe, jednak najczęściej widzimy je jako niebieskie. Dlaczego tak się dzieje? Postaramy się to wyjaśnić w kilku prostych i przystępnych dla dzieci słowach.
Czemu niebo jest niebieskie?
Głównym stylistą ubierającym nasze niebo w różne barwy jest Słońce, które podczas świecenia wytwarza różne barwy. Na początek należy wspomnieć, że w atmosferze Ziemi, czyli tym co ją otacza, znajduje się wiele malutkich, niewidzialnych dla naszego oka cząsteczek, które po oświetleniu przez Słońce rozpraszają światło na wiele stron i kolorów. Podczas tego procesu powstaje bardzo dużo promieni niebieskich, które stają się widzialne dla naszych oczu. Zarówno oczy jak i mózg odbierają ten kolor jako niebieski i właśnie stąd błękit nieba.
Co jednak z innymi barwami nieba, takimi jak szarość w pochmurny dzień czy róż podczas zachodu?
Za niebo w kolorze szarym czy białym odpowiadają głównie różne pyłki oraz malutkie kryształki lodu, które mimo iż tego nie widzimy, mogą latać w powietrzu. W porównaniu do wielkości promienia światła, taka cząsteczka jest większa, więc absorbuje je. To właśnie przez to widzimy niebo jako szare, białe lub sprawiające wrażenie ponurego.
Kolory takie jak czerwień, pomarańcz czy róż widzimy na niebie gdy Słońce jest nisko nad horyzontem. Kąt padania promieni jest wtedy mały, a dodatkowo muszą one przejść przez większą ilość powietrza. To sprawia, że barwy niebieskie są zbyt rozproszone i nasze oczy ich nie dostrzegają. Widzą natomiast wyraźnie barwę czerwoną, dlatego właśnie niebo podczas zachodu maluje się nam w tych kolorach.
Należy pamiętać, że kolory widziane na niebie nie są zjawiskiem fizycznym, a wytworem współpracy naszego mózgu i oczu. Jeśli człowiek jest na przykład daltonistą czy ma jakąkolwiek inną wadę wzroku, może odbierać kolory nieba zupełnie inaczej niż ten, który jest zdrowy.