

Dzieci są doskonałymi obserwatorami i mało co jest w stanie ujść ich uwadze. Interesuje je otaczający świat, inni ludzie, a także one sami i ich organizmy. W związku z tą ciekawością, w pewnym momencie z pewnością zaczną zadawać setki pytań, które przynajmniej w części mogą nam się wydać trudne do wytłumaczenia. To właśnie dlatego stworzyliśmy ten cykl – ma on w sposób przystępny opisywać różne zjawiska związane z naszymi organizmami oraz całym światem, który na co dzień nas otacza.
Dlaczego ziewamy?
Czasem zdarza nam się ziewać. Najczęściej wówczas gdy jesteśmy śpiący, zdenerwowani lub znudzeni, a także w sytuacjach gdy zaczyna brakować nam tlenu. Podczas ostatnich badań zaobserwowano, że ziewają już siedmiomiesięczne płody będące jeszcze w brzuchach swoich mam. Ziewają także dorośli i dzieci, a nawet zwierzęta takiej jak psy czy koty. Skąd jednak bierze się ten odruch i co ma nam on dać? Teorii jest wiele, postaramy się więc zebrać je wszystkie w tym artykule.
Ziewanie dotlenia mózg
Po pierwsze ziewanie działa dotleniająco – gdy wdychamy tak dużą dawkę powietrza, krew zostaje momentalnie natleniona i krąży szybciej, dostarczając tlen w każdy zakamarek naszego organizmu. Dzięki temu poprawia się nasza koncentracja, mózg lepiej pracuje, a każdy z narządów sprawniej wykonuje swoją pracę.
Każdy z nas zauważył także z pewnością, że ziewa kiedy jest zmęczony lub śmiertelnie czymś znudzony. Gdy popadamy w taki stan, nasz organizm zwalnia i zaczyna produkować większe ilości tlenku azotu, który nie działa na nas najlepiej. By się go pozbyć, mózg zaczyna prowokować ziewanie, które wyrównuje wszystko do poziomu, zapewniającego nam bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.
Ziewanie jest dla naszego organizmu także czymś w rodzaju kubka kawy. Pobudza nas gdy jesteśmy na skraju sił, ale chcemy dokończyć pracę czy jakąkolwiek inną czynność. Często pojawia się ono także w parze z porannym przeciąganiem się, co ma pomóc nam przejść ze stanu spoczynku do aktywności.
Ziewanie chłodzi mózg
Ostatnio pewien naukowiec przeprowadził badania, które wskazują na to, że nasze ziewanie wiąże się także z potrzebą schłodzenia mózgu. Według jego obserwacji częściej ziewamy gdy jest zimno, a rzadziej podczas upałów.
Znane jest także powiedzenie mówiące o tym, że ziewanie jest zaraźliwe. Rzeczywiście, jest w tym wiele prawdy, ponieważ gdy widzimy, że ktoś ziewa, najprawdopodobniej sami niedługo także poczujemy potrzebę by to zrobić. Każdy z nas może wykonać taki test i przy okazji sprawdzić, dla kogo ziewanie okaże się najbardziej zaraźliwe!